Чому олігархи проти нового ринку електроенергії?

Битва за новий ринок електроенергії у самому розпалі.

Диспозиція сторін зрозуміла. Європейці й американці за тому що самі на його введенні наполягали. Генеруючі енергокомпанії теж за тому що нарешті позбавляться диктату держави в питанні тарифоутворення. Верховна Рада за, тому що сама закон “Про ринок електричної енергії” приймала. НКРЕКП за, оскільки держрегулювання цінами на електроенергію стало занадто заполітизованою та кримінально небезпечною діяльністю (привіт НАБУ), від такого “щастя” комісіонерам хочеться позбутися пошвидше. Кабмін за, оскільки Гройсмау потрібна яскрава перемога в напрямку євроінтграції, при тому, щоб ще і тарифи для населення на низькому рівні утримати (звідси постанова про ПСО).

Представник Зеленського в Кабміні Андрій Герус проти. Він проти нового ринку в принципі і писав про це неодноразово. Він взагалі проти всього, що не сприяє зниженню тарифів для промислових споживачів. Навіть виступав проти пріоритету включення енергоблоків ТЕС, що працюють на українському вугіллі марки Г, відносно енергоблоків, що використовують російський антрацит. Цілі опуси публікував про те, як збільшення долі українського вугілля спричинить “монополізацію”, ріст тарифів та інші катастрофи. Але у нього, як голови Асоціації споживачів енергетики робота така була. Нічого особистого, просто бізнес…

Коломойський, як найбільший споживач цієї самої енергетики, теж проти. І справа не лише в тарифах для феросплавних заводів, на які в новому ринку повпливати ніяк не вийде. А вибивати собі спецтарифи він вміє, достатньо згадати події 2012-2013 років, зокрема Меморандум про взаєморозуміння між урядом та феросплавщиками. З лютого по грудень 2013 року уряд виключив дитаційні сертифікати із оптової ціни електоенергії для ЗЗФ і СЗФ. НКРЕ була змушена зменшити тарифи електростанцій і відвищити ціни на електроенергію для інших промислових споживачів. Гроші, недоотримані Оптовим ринком електроенергії, компенсували за рахунок надбавок для…інших промислових споживачів. Само собою, умови надання льгот – проведення модернізації підприємств і виключення з побутового ланцюга офшорних посередників – феросплавне крило групи Приват не виконало.

Не менше, а можливо і більше значення консервація існуючої директивної моделі енергоринку для Коломойського має і з іншої причини В ситуації, коли держава диктує і виробникам, і покупцям електроенергії її ціну, він отримує сильний важіль впливу на великий бізнес. А якщо згадати рейдерське минуле групи Приват, то, можна сказати, – інструмент перетворення цілих ринків. Це для середньостатистичної сім’ї щомісячний рахунок за електроенергію складає декілька сотень гривень. Для якого-небудь промислового гіганта він дорівнює сотням мільйонів. Граючи з ціною на електроенергію (так як і з тарифами на залізничні перевезення, поверненням НДС та іншими державними залежностями) можна будь-кого довести до втрат. І…запропонувати продати за договірною ціною. Тим більше, що з кешем у Коломойського проблем бути не повинно – ми ж пам’ятаємо скільки мільярдів рефінансування Приватбанку було виведено в офшори.

Так ось новий ринок від цієї рейдерської загрози страхує – держава відсторонюється від тарифоутворення на електроенергію і ціна на неї формується як в Європі – на вільному ринку.  І ринковою владою там наділені не лише виробники, але і споживачі, що в результаті повинно забезпечити баланс інтересів.

Для опонентів нового ринку юридично найправильніший спосіб його збити – прийняти закон про перенесення дати введення з 1 липня “на потім”. Хоча би на три місяці, щоб позеленівший парламент наступного скликання переніс його знову на подалі. За останні два тижні Рада чотири рази відмовлялась вносити такі законопроекти на порядок денний сесії.

Не спрацював і фокус з РНБО. Під приводом загибелі двох шахтарів її терміново скликали на перше засідання при новому президентові, яка розгянула…звичайно ж тему введення ринку електроенергії. Але і тут розчарування – ніхто з учасників НКРЕКУ, КМУ, МЕУП, Укренерго, ГП Енергоринок) прямо не сказав, що конкретно він не готовий. А значить і предмету для епістолярної істерики, влаштованої напередодні новопризначеним в.о. голови СБУ Бакановим (колишнім творцем “95-го кварталу), не виявилось. Засідання РНБО по ходу п’єси перейменували в “раду за участю її членів”, ніяких рішень не прийняли і пішли думати. Судячи з виразу обличчя Олександра Данилюка, міцно думати.

А тим часом, до 1 липня – дати введення нового ринку електроенергії – залишається всього лиш три тижні.

Кирило Сазонов

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *