У Тернополі презентували унікальні документи ОУН, які пролежали у металевому бідоні понад 70 років

Майже тисячу давніх документів Чортківсько-Бержанської округи ОУН, які знайшли в бідоні минулого року, презентували у Державному архіві Тернопільської області. Металева посудина разом із цінними історичними документами була закопана в землю ще у 40-х роках.

Знайшли її минулого літа «чорні» археологи на березі річки у Золотому Потоці та намагались переправити за кордон. Правопорушників затримали на Чернівецькій митниці. Оперативники Служби безпеки України передали документи на експертизу. Згодом спеціальна комісія вирішувала, куди віддати на зберігання цінні матеріали. Фахівці вибирали між Національним музеєм історії України та Державним архівом Тернопільської області. Рішення прийняли на користь останнього, адже знайдені документи належать до історичних джерел часів національно-визвольного руху Тернопільщини, зокрема Чортківсько-Бережанської округи.

– Надалі документи будуть доступними для дослідників. Оскільки частина перебуває не в зовсім задовільному стані, то ми передамо їх у реставраційну майстерню. Також хочемо зібрати експертів і опублікувати найцікавіші документи у спеціальному збірнику. Важливо пам’ятати, що передача цінних історичних джерел в архіви дозволить зберегти їх та передати інформацію наступним поколінням, зазначив директор Державного архіву Тернопільської області Федір Полянський.

Загалом сформований архівний фонд складається із 270-ти справ, у яких налічується 932 документи.

Як розповіла начальник відділу НАФ та діловодства Державного архіву Тернопільської області Тереза Малиміна-Базиляк, значну частину фонду становлять суспільно-політичні огляди, звіти про діяльність підпільників, хроніки подій. Окрім цього, є описи та звіти про бої, відомості про притягнення до відповідальності та засудження судами окремих осіб, різноманітні протоколи.

Джерело: http://lypa.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *